| Description | Rolled Polypropylene |
|---|---|
| Applications | Filtration for paints, inks, resins & adhesives; High level efficiency water filtration; Aquous product filtration |
| Micron Rating (mm) | 0.1 to 20.0 |
| Filter Materials | Polypropylene |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 10 l/min @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 70°C @ 1.2 bard |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | OD: 64mm OR 68mm / ID: 30mm |
| Length | up to 50" |



