| Description | Filter Integrity Tester |
|---|---|
| Applications | Test on filter membranes to ascertain leakages; Test filter assembly for leakages; Test enclosed system for leakages. |
| Test Functions | Manual Bubble Point; Basic Bubble Point; Extensive Bubble Point; Pressure Hold Test; Diffusional Flow Test; Water Immersion Test; Ultrafiltration Membrane Test |
| Display & Control | Touch Screen 7" HD Color |
| Memory | Test Results: 5000; Test Programs: 80; User I.D.: 16 |
| Enclosure Rating | IP42 |
| Printer | Enclosed Injet 0.4 lines/s |
| Compliance | GAMP5; 21CFR Part 11 |
| Nominal Dimensions | 400 x 240 x 270 mm |
| Nominal Weight | 7.5 kg |
DJINDA TESTER
DJINDA Series – Test Instruments
Sterility Tester


