| Description | Air & Gas Applications |
|---|---|
| Applications | Particle removal; bioburden control; Process gasses; food & beverages & sterile air prefiltration. |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 5.0 |
| Filter Materials | Micro Fiber Glass |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 700 Nm³/h @ 350 mbard |
| Operating Conditions | 1.9 bar @ 82°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.5mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



