| Description | Retrofit |
|---|---|
| Applications | Petrochemical; Food & Beverages; Pharmaceutcials; Power Plant; Process Water |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 70 |
| Filter Materials | Polypropylene; Polyester or Micro Fiber Glass |
| End Configuration | SOE, PL Retrofit |
| Typical Flow per 60" | up to 2000 lpm |
| Operating Conditions | 3.4 bar at 80°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | 165 mm |
| Length | 20", 40" and 60" |



