| Description | Ceramic Cartridge |
|---|---|
| Applications | Particulate filtration; High Temperature; High Pressure Filtration; Process Water; Waste Water; Water Treatment |
| Micron Rating (mm) / MWCO | 0.1; 0.2;…….10.0 |
| End Configuration | Double Open End; Single Open End |
| Capacity | 2000 L |
| Operating Conditions | 40°C / 8.5 bar (max) |
| Materials Conformity | FDA, Halal |
| Diameter | 2.75" |
| Length | 5" |



