| Description | High Performance |
|---|---|
| Applications | Applications requiring higher efficiency; process water; aqueous products; chemicals; pharmaceuticals; fermentation broth prep |
| Micron Rating (mm) | 0.1 to 20.0 |
| Filter Materials | Polypropylene or Polyester |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 115 lpm @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 2.4 bar at 80°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.5mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



