| Description | Dotted Surface |
|---|---|
| Applications | Increased Surface Area; Higher Flow Rate; Higher Retention Capacity. For better flow & filtrate quality compared to general grades |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 100 |
| Filter Materials | Polypropylene or Polyester |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 200 lpm @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 1.0 bar at 80°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (63mm), Large Diameter (115mm). |
| Length | 5" to 50" |



