| Description | Customized |
|---|---|
| Applications | Customized in terms of lifespan, temperature, rating & efficiency to suit process demands |
| Micron Rating (mm) | 0.2 to 25.0 |
| Filter Materials | PP, PBT, PET, PE |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | N/A |
| Operating Conditions | up to 120°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.5mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



