| Description | Backwashable |
|---|---|
| Applications | Trap filtration for brewing, wine & spirit filtration; process water filtration; product clarifications. |
| Micron Rating (mm) | 1.0 to 10.0 |
| Filter Materials | Polypropylene or Polyester |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 65 lpm @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 2.4 bar at 80°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.5mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



