| Description | High Efficiency |
|---|---|
| Applications | Paint & ink filtration; UV Inks; Adhesives; Highly Viscous Slurry; fermentation broth & serum; enzyme; food & beverages |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 10.0 |
| Filter Materials | Micro Fiber Glass |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 120 lpm @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 1.9 bar @ 82°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.5mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



