| Description | Glass-Fibre + PP Layered |
|---|---|
| Applications | Combination of high porosity; high throughput and low fibre release with high efficency and flowrate |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 10.0 |
| Filter Materials | Microfibreglass + Polypropylene |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 70 lpm @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 2.4 bar at 80°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.5mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



