| Description | High Performance |
|---|---|
| Applications | Pre-filtration applications of water; aqueous solutions; chemicals; Higher throughput; porosity & flowrate |
| Micron Rating (mm) | 0.2 to 10.0 |
| Filter Materials | Micro Fiber Glass |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 175 lpm @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 1.9 bar @ 82°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.6mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



