| Description | Positive Zeta Potential |
|---|---|
| Applications | Fermentation broths; Serum Filtration; High Viscosity Opthalmics; Lipids & Colloidal media; wine & spirits |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 10.0 |
| Filter Materials | Modified Glass Micro Fiber with Positive Zeta Potential |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 95 lpm @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 1.9 bar @ 82°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (68.5mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



