| Description | High Temperature |
|---|---|
| Applications | Processes in all relevant fields requiring higher temperatures up to 120°C |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 70 |
| Filter Materials | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| End Configuration | SOE, Retrofit |
| Typical Flow per 60" | up to 2000 lpm |
| Operating Conditions | 3.4 bar at 120°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | 165 mm |
| Length | 20", 40" and 60" |



