| Description | General Pleated |
|---|---|
| Applications | Swimming Pool Water Filtration; Industrial Waste Water; DI Water; Photographic & Plating; Boat & Vessels |
| Micron Rating (mm) | 0.5 to 100.0 |
| Filter Materials | Polypropylene or Polyester |
| End Configuration | Double Open End, Single Open End |
| Typical Flow per 10" (5mm) | 76 @ 100 mbard |
| Operating Conditions | 1.5 bar at 120°C |
| Materials Conformity | FDA; EC, EU, USP, Halal |
| Diameter | Standard Diameter (63mm), Large Diameter (115mm) |
| Length | 5" to 50" |



